Language:
TurkishRussianKurdishArabicPersianEnglish
يکشنبه، 03 بهمن 1400، 01:40 Menu
patineh logo
براي تهيه رزين جديد با قابليت شستشوي بسيار بالا با ما تماس بگيريد

  مختصری درباره پوشش سلولزی پتينه سازان فارسمقدمه

صنعت ساختمان سازی نوين در جهان کنونی به دنبال بکارگيری گسترده از عايق ها، در سطوح مختلف سازه های مسکونی و تجاری است. اين موضوع که سبک سازی سازه ها را سبب می شود عاملی بسيار اساسی در راستای مصرف بهينه انرژی در فضاهای عمومی مي باشد.
شرکت توليدی پتينه سازان فارس با درک اين موضوع، با معرفی پوشش سلولزی ترنم سعی نموده تا در بالا بردن سطح استاندارد مصرف بهينه انرژی نقش موثری داشته باشد. پوشش سلولزی ترنم علاوه بر اين که عايق بسيار مناسب گرمايي و سرمايي است به دليل طيف رنگي بالا باعث بوجودآمدن محيطی پر نشاط، شاداب و همراه با آرامش در فضاهای داخلی منازل می شود. اين نوع پوشش که سازگاری بسيار بالايی با محيط زيست دارد در هنگام اجراء صرفاً با آب مخلوط می شود. بدين معنا که هيچ نوع حلال شيميايی برای اجرای آن بکار نمی رود.

برخی ويژگی های مهم پوشش سلولزی:
-   قابليت شستشو
-   قابليت ترميم
-   قابليت اجرا روی سطوح مختلف
-   قابليت طراحی در اشکال مختلف
-   تنوع نامحدود رنگی
-   عايق حرارت
-   عايق برودت
-   عايق صوت
-   عايق رطوبت
-   کاهش قابل توجه مصرف انرژی
-   کاهش بازتاب نور
-   کاهش رفلکس صدا
-   مقاومت در برابر آتش
-   مقاومت در برابر ضربه
-   عدم ترک خوردگی
-   خاصيت آنتی استاتيک (گردو غبار ومولکولهای سوخته در هوا را به خود جذب نمی کند)
-   سرعت اجرايی بالا
-   نداشتن بو و مواد فرار
-   طول عمر بالا
-   صرفه اقتصادی
موارد مصرف پوششهای سلولزی:
        پوششهای سلولزی قابليت اجرا بر روی کليه سطوح را دارمي باشند. اين پوشش بيشتر مورد توجه انبوه سازان قرار دارد که به منظور صرفه جويی های مالی و زمانی بعد از اجرای گچ و خاک اقدام به اجرای پوشش های سلولزی می نمايند.
        به عبارت ديگر مرحله گچ کاری که مرحله ای وقت گير و در عين حال هزينه بردار است حذف می گردد. همانطور كه اشاره شد ، پوشش سلولزی بر روی هرگونه سطوحي مانند گچ، رنگ، چوب و غيره با رعايت  دستورالعمل اجرايی شركت پتينه سازان فارس ،قابل اجراست.
از پوشش های سلولزی می توان جهت امور دکوراتوری در فضاهای مختلف نيز استفاده کرد. يعنی علاوه برداشتن خاصيت و ويژگی مهم عايق بودن می تواند برای زيبا سازی در تزئينات و دكوراسيون داخلي مورد استفاده قرار گيرد.
اين پوشش به دليل بهره مندی از طيف رنگي بالا و امکان اجرای آن به صورت طرحهای مختلف (مانند اشکال هندسی و اشکال طبيعی مانند گل، درخت و ....) می تواند در فضاهای آموزشی مانند مهدهای کودک، مدارس و دانشگاهها مورد استفاده قرار گيرد و ضمن ايجاد فضايی آرامش بخش، محيطی زيبا و جذاب را بوجود آورد.
از اين پوشش همچنين می توان داخل سالن های پذيرايی، سالن های سينما و اماکن عمومی پر رفت و آمد مانند سالن مترو، ترمينالها و فرودگاهها استفاده نمود.
اين مواد به دليل برخوداری از مواد اوليه کاملاً طبيعي و بدون آلاينده شيميايي مي تواند محيطي كاملا بهداشتي و آرامي را به دليل رفلکس پايين صدا به وجود آورد.
 
پوششهاي سلولزي كه مصارف گسترده اي در كشورهاي پيشرفته صنعتي پيداكرده اند، داراي تاييديه هاي معتبر از مراجع ذيصلاح جهاني همچون موسسه بيولوژي آلمان ، موسسه مطالعات و بررسي مواد برلين ، موسسه سلامت و بهداشت روسيه ، مركز بررسيهای مواد و تكنولوژي توليد دانشگاه استانبول بوده و دارای گواهينامه  DIN آلمان می باشند.


بررسي مقايسه اي ويژگيهاي پوششهاي سلولزي (ترنم) با ديگر مصالح ساختماني

پوششهاي سلولزي با نگرش به 3 عامل كنترلي ، اهداف يك صنعت ساخت و ساز مدرن را برآورده مي كنند :

الف) هزينه
ب) آسايش و ايمني
ج) پالايش محيط زيست

بعضي از ويژگي هاي مهم پوششهاي سلولزي – كه به وضوح در كنترل عوامل فوق الذكر دخيل هستند – به شرح ذيل مي باشند : 

1 – عايق حرارت
2 – عايق صوت
3 – عايق رطوبت
4 – وزن كم
5 – مقاومت در برابر اشتعال
6 – سرعت اجرايي بالا
7 -  زيبايي و تنوع رنگي
8 – بهينه سازي مصرف سوخت

هر يك از اين ويژگيها ، با بالا بردن قابليت كنترل يك يا هر سه عامل ( الف ، ب يا ج ) در راستاي رسيدن به اهداف يك ساخت و ساز ايده آل به ما كمك مي كنند.

در اين بخش ، جهت دستيابي به كميتهاي فيزيكي صحيح در زمينه جايگزيني پوششهاي سلولزي به جاي مصالح مشابه ، ويژگي هاي فوق را با مصالح مشابه مقايسه مي كنيم.


1 – خواص ترموفيزيكي ( عايق حرارت )

اين ويژگي كه منجر به شناخته شدن پوششهاي سلولزي به عنوان عايق حرارتي شده است با كنترل هر سه عامل ( الف ، ب ، ج )  ، كاربرد پوششها را نسبت به مصالح مشابه رجحان ميدهد.

جدول 1 – خواص ترموفيزيكي عايقها و مصالح متداول ساختماني

ردیفنوع مصالح ضريب هدايت حرارتي  (W/mk)
1روكش گچ0.22
2پشم معدني0.046
3آسفالت0.062
4آجر معمولي0.72
5ملات سيمان0.72
6چوب پنبه0.039
7پوشش سلولزي0.039

طبق جدول فوق مشاهده مي شود پوششهاي سلولزي داراي ضريب هدايت حرارتي بسيار پاييني هستند . مقايسه ميزان عددي 22/0 ( ضريب هدايتي گچ ) و039/0  ( ضريب هدايتي پوششهاي سلولزي ) نشانگر تفاوت فوق العاده اين پوششها با گچ مي باشد ( قابل توجه اينكه اين پوششها جايگزيني براي گچ و رنگ هستند ).

همچنين مقايسه ميزان عددي 046/0 ( ضريب هدايتي پشم معدني ) و 039/0 ( ضريب هدايتي پوششهاي سلولزي ) نشانگر آن است كه عايق بودن اين پوششها نه تنها با مصالحي همچون گچ قابل مقايسه نيست بلكه نسبت به نمونه اي از مصالح كه هم اكنون به عنوان عايق ساختماني كاربرد دارند نيز ارجحند. 

اين خصوصيت در كنترل دو  عامل ( الف ، ج ) به ما كمك مي كند .  طبيعي است عايق بودن اين مصالح ميزان مصرف انرژي را جهت سرمايش و گرمايش ساختمان كاهش خواهد داد و كاهش مصرف انرژي ، هم هزينه تهيه و خريد انرژي و هم وسعت سيستمهاي تاسيساتي مربوطه را پايين مي آورد( كنترل عامل الف ) و هم به دليل مصرف كمتر انرژي از آلودگي محيط زيست كاسته است ( كنترل عامل ج ).

ميزان دستيابي به اين اهداف را در بخش بهينه سازي مصرف انرژي به صورت كمي ارائه كرده ايم.


2 – عايق صوت

وقتي ساختمان نسبت به اصوات عايق باشد ، محيطي آرامتر و با آسايشي بيشتر را تدارك ديده ايم. بدينگونه از ورود اصوات آزار دهندهٴ خارج از محيط به داخل ساختمان جلوگيري كرده و لذا به عامل( ب ) در يك ساخت و ساز ايده آل دست يافته ايم.

جدول 2 – خواص صوتي عايقها و مصالح متداول ساختماني

ردیفنوع مصالحضخامت (mm)ضريب اتلاف عبور صوت (db)
1ديواره آجري بدون روكش گچ 140.533
2ديواره آجري با روكش گچ 152.543
3چوب 518.5
4تخته گچ متخلخل 7627.2
5پوشش سلولزي 324

با ملاحظه جدول فوق ، مشاهده مي شود كه وقتي ضخامت گچ 5/12 ميليمتر باشد ، تنها  (10 db )  اتلاف صوت خواهيم داشت ( اختلاف رديفهاي 1 و 2  از جدول فوق ).     

در حاليكه با پوشش سلولزي تنها به ضخامت 3 ميليمتر به اتلاف ( 24  db)   دست    پيدا كرده ايم .اگر فرض كنيم ميزان اتلاف صوت رابطه مستقيم با ضخامت مواد داشته باشد، با توجه به ضخامت و ضرايب اتلاف صوت ياد شده در بالا داريم :

10 = ( 3 / 5 / 12 ) * ( 10 / 24 ) 

يعني پوششهاي سلولزي در مقايسه با لايه گچ نسبت به اصوات 10 برابر عايق ترند. 

لازم بذكر است دامنه حساسيت گوش انسان نسبت به شدت صوت به شرح ذيل است :

صدای عالي و مناسب براي گوش انسان :     10  تا 30   دسي بل
صدای متوسط و نسبتاً مناسب براي گوش انسان :     30  تا 50   دسي بل
صدای بلند و نامناسب براي گوش انسان :     50   تا 70   دسي بل
صدای آزاردهنده و گوش خراش براي گوش انسان :     70   تا 90   دسي بل

 
توجه به اختلاف كم بين صداهاي هنجار و ناهنجار وميزان اتلاف صوت براي ضخامت تنها   3  ميليمتر از پوشش سلولزي بسيار جالب به نظر مي رسد . به گونه اي كه با مقايسه جدول مذكور و توضيح فوق مشاهده مي شود اگر يك صداي بلند و آزار دهنده ( 50 تا 70 دسي بل ) در خارج از محيط ساختمان توليد شود ، تنها با داشتن پوششي از سلولز بر روي ديواره هاي ساختمان ، اين صداي آزار دهنده در داخل ساختمان به يك صداي عالي يا متوسط تبديل خواهد شد. 

دامنه  يك صدای عالي :     30  > 24 – 50 > 10 
دامنه  يك صدای متوسط :     50 > 24 – 70 > 30

اين ويژگي كاربرد پوششهاي سلولزي را خصوصاً بعنوان پوشش داخلي آمفي تئاترها ، سالن هاي كنفرانس ، سينماها و ... وسعت داده است.


3 – عايق رطوبت

قدرت جذب رطوبت در پوششهاي سلولزي تا 17 %   ،  بدون از دست دادن عملكرد حرارتي و پوششي است ، در حاليكه در مقام مقايسه با گچ ،  قدرت جذب رطوبت گچ  فقط 10 % ميباشد.

همچنين پوششهاي سلولزي در برابر رطوبت فوق العاده زياد و بالاي 98 % فقط   2/2 % كاهش حجم نشان مي دهند. 

بنابراين پوشش سلولزي دچار تخريب و يا طبله شدگي حاصل از رطوبت نشده ، پوسته پوسته نمي شود و لذا هزينه هاي ترميم و پوشش مجدد كاهش خواهد يافت    ( كنترل  عامل الف ) . و نيز در صورت استفاده از اين پوششها به عنوان پوشش داخلي ، به دليل عدم طبله و يا پوسته پوسته شدن ، محيط زيبايي خود را از دست نخواهد داد  ( كنترل عامل ب ).


4 – وزن

جدول ذيل چگالي پوششهاي سلولزي را در مقايسه با ديگر مصالح ساختماني نشان ميدهد.

جدول 3 – چگالي عايقها و ديگرمصالح متداول ساختماني

ردیفنوع مصالحچگالي ( جرم حجمي )  ( kg / m^3 )
1روكش گچ 1680
2پشم معدني 190
3آسفالت2115
4آجر معمولي1920
5ملات سيمان1860
6چوب پنبه120
7پوشش سلولزي45


مشاهده ميشود علاوه بر آنكه پوششهاي سلولزي كمترين چگالي را در بين ديگر مصالح ساختماني دارند ، براي اجرا نيز به كمترين ضخامت نيازمند هستند و اين خود نشانگر وزن بسيار كم آنها پس از اجرا است .

اين سبكي وزن فوق العاده ، به مراتب تعداد كارگر و نيز ميزان وسايل نقليه مورد نياز جهت حمل و نقل و انبار را نسبت به گچ و رنگ و همچنين نسبت به ديگر عايقها كاهش مي دهد؛ كه خود باعث كم كردن هزينه هاي مربوطه ميگردد ( كنترل عامل الف) . همچنين وزن كم ، كاهش وزن ساختمان را در پي خواهد داشت كه اين خود علاوه بر پايين آوردن ابعاد و وزن ستون ها و پي ها و در نتيجه كاهش هزينه ها ( كنترل عامل الف ) باعث كاهش خطرات ناشي از زلزله خواهد شد ( كنترل عامل ب ).

گذشته از فوايد اجرايي و عمرانیِ وزن اندك اين مصالح ، اگر بخواهيم در يك مقايسه      نه چندان كامل؛ هزينه هاي حمل و نقل عمومي را نيز وارد بحث كنيم با يك مثال تقريبي به نتيجه جالبي دست پيدا مي كنيم :

فرض كنيم بخواهيم ساختماني با سطح ديواره هاي معادل 350 متر مربع را پوشش دهيم . در صورت استفاده از گچ و در نظر گرفتن ضخامتي تقريباً معادل 5 ميليمتر براي آن ، حجم گچي معادل 75/1 متر مكعب نياز خواهيم داشت كه اين حجم معادل حجم اتاق يك نيسان است . اما با توجه به چگالي بالای گچ ، يك نيسان قادر به حمل آن نبوده و به يك كاميون بزرگتر (يك خاور) نياز خواهيم داشت تا بتواند وزني حدود  ( 2940 = 1680 × 75/1 ) كيلوگرم را حمل كند.

حال براي پوشاندن همان ديواره ها با استفاده از عايق سلولزي و با همان ضخامت ، تنها وزني معادل  ( 73 = 42 × 75/1 ) از مصالح لازم است ، كه اين مقدار از مصالح از نظر وزني و حجمي به راحتي با يك نيسان قابل حمل خواهد بود . اين مقايسه ابتدايي نشانگر كاهش چشمگير هزينه هاي حمل و نقل عمومي و در نتيجه كاهش مصرف سوخت در سطح وسيع ملي مي باشد ( كنترل 2 عامل الف و ج ).


5 – مقاومت در برابر آتش

آنچه با مشاهده ظاهري پوششهاي سلولزي و شكل و جنس آن ، بعضاً در اذهان مبادر مي شود ، اشتعال پذيري آن است . طبق استاندارد بين المللي  ASTME119    براي اشتعال پذيري ، ضريبي به نام ضريب گسترش آتش ) FLAME SPREAD )  تعريف كرده اند . جالب توجه است كه طبق اين استاندارد ، ضريب گسترش آتش براي گچ و پوششهاي سلولزي مساوي هم و برابر 15 مي باشد . اين ويژگي ما را در مسير دستيابي به عامل كنترلي( ب ) همراهي خواهد كرد.


6 – سرعت اجرايي بالا

زمان پارامتري است كه دركاهش و افزايش هزينه ها كاملاً مؤثر است . هر چه طول زمان اجرا كمتر شود ، هزينه هاي ساخت و ساز كمتر خواهد شد . هزينه هايي چون ، هزينه تجهيزكارگاه ، هزينه پرسنلي ، هزينه كارگري ، هزينه انبار، هزينه دفتري و ...  _ كه همگي در طول مدت اجرا به عنوان هزينه هاي جنبي دخيل هستند _  با كاهش زمان پروژه ، كاهش مي يابند . همچنين با توجه به آنكه كاهش طول مدت   اجرا ، زمان شروع بازگشت سرمايه را نيز جلو مي اندازد ، بدين گونه نيز در كنترل هزينه ها مؤثر خواهد بود. 

در يك مقايسه نه چندان كامل ، براي پوشاندن سطح ديواري معادل 300 متر مربع            (  تقريباً آپارتماني با زير بناي حدود 120 متر مربع ) يك استادكار گچ كار و شاگرد آن زماني تقريباً معادل  10 روز صرف خواهند كرد و سپس توسط يك استاد كار نقاش و شاگردش  ، آماده سازي مكان جهت رنگ آميزي 2 روز و عمليات نهايي رنگ آميزي 8 روز به طول خواهد انجاميد . بنابراين مدتی معادل 20 روز براي پوشش كامل اين بنا با گچ و رنگ صرف خواهد شد؛ در حاليكه پوشاندن اين بنا با پوششهاي سلولزي توسط يك استادكار و شاگردش  ، مجموعاً مدت زماني بيشتر از 3 روز نخواهد برد . اين مثالِ ساده، صرفه جويي زماني اي معادل 85 % را نشان مي دهد كه بالطبع ما را در دستيابي به عامل كنترلي ( الف ) همياري خواهد كرد.


7 – زيبايي و تنوع رنگي

با توجه به تاثيرات شگفت معماري برسلامتي روان و روحيات انسان ، اهميت رنگ آميزي و دكوراسيون داخلي مشهود است.

تركيبات رنگي و شكل ظاهري زيباي پوششهاي سلولزي ما را به استفاده از آنها ، خصوصاً در مهدكودكها  ، مدرسه ها ، بيمارستانها  ، محيط هاي ورزشي و محيط هاي كاري و اداري ترغيب مي نمايد . اين موضوع ما را در راه دستيابي به عامل ( ب ) كمك خواهد كرد.


8 – بهينه سازي مصرف انرژي

يكي از مؤثرترين عوامل افزايش هزينه هاي اجرايي يك پروژه عمراني ( خصوصاً ساختمانهاي بزرگ يا مرتفع )  هزينه هاي احداث و تعبيه سيستمهاي سرمايش و گرمايش است . همچنين پس از احداث  ، تهيه و خريد انرژيِ لازم جهت رسيدن به يك برودت مطبوع در تابستان و يك گرماي مطلوب در زمستان ، هزينه زيادي را به كاربران ساختمان تحميل  مي كند.

گذشته از آن مصرف بي رويه انرژي  ،  جدا از اتلاف سرمايه هاي ملي  ، آلودگي شديد محيط زيست را نيز به همراه دارد . لذا كاهش مصرف انرژي در يك ساختمان ما را در دستيابي به 2 عامل كنترلي ( الف و ج ) كمك خواهد كرد .

با يك مثال ساده ميزان كاهش مصرف انرژي را در صورت استفاده از پوششهاي سلولزي به جاي گچ و رنگ نشان مي دهيم :

اگر فرض كنيم ديواره داخلي محفظه اي به ابعاد ( 1 × 1  × 1 )متر مكعب كه از آجر معمولي ساخته شده است ، يك بار با استفاده از گچ به ضخامت 5 ميليمتر و  بار ديگر با عايق سلولزي به همان ضخامت پوشيده شود ، مي خواهيم بدانيم  در هر حالت جهت حفظ يك اختلاف دماي ثابت   ْ 10 =  t טּ  بين محيط بيرون و درون                              (  ْ10 =  = T1 – T2  t טּ )  ؛ چقدر بار برودتي بر حسب   W   لازم است و از آنجا معياري جهت مقايسه بهينه سازي مصرف سوخت يا انرژي به دست آوريم. 

 

فرضيات : 

انتقال حرارت از طريق هدايت است .

اختلاف دماي محيط داخل و خارج  :     
°10= t ΰ
ضخامت ديواره آجري :     
Rw = 0.2m
ضخامت عايق ( پوشش داخلی )  :     
Ri =Rg = Rc = 0.005m


مشخصات ترموفيزيكي گچ ( جدول شماره 1 )  :     
Kg = 0.22 w/mk

مشخصات ترموفيزيكي عايق سلولزي ( جدول شماره 1 )  :     
Kc =0.039 w/mk
مشخصات ترموفيزيكي ديواره آجري( جدول شماره 1 )  :       
Kw = 0.72 w/mk
   

با توجه به آنكه بار حرارتي لازم براي ايجاد اين اختلاف دما از فرمول 

q = ∂t / { (Rw / Kw * A) + (Ri / Ki  * A) }
     

قابل محاسبه است ،ذيلاً مثال را براي هر دو حالت مذكور حل مي كنيم. 

I - استفاده از گچ برای پوشش محيط داخلي: 

q = ∂t / { (Rw / Kw *A) + (Rg / Kg *A) } =

qg = 10 / { (0.2 / (0.72 x 1 ) + ( 0.005/(0.22 x 1 )} = 33.3 w

و برای هر 6 سطح ( 6 وجه محفظه ) :

Q = 6 q = 6 x 33.3 = 200 w

پس براي ايجاد اختلاف دماي 10 درجه سانتي گراد بين درون و بيرون محفظه در حالتيكه ديواره دروني محفظه از گچ پوشيده شود، انرژي حرارتي اي معادل 200 وات لازم است. 

II - استفاده از عايق سلولزي برای پوشش محيط داخلي :

q = ∂t / { (Rw / Kw *A) + (Rc / Kc *A) } = qc = 10 / { (0.2 / (0.72 x 1 ) + ( 0.005/(0.039 x 1 )} = 24.63 w


و برای هر 6 سطح ( 6 وجه محفظه ) :

Q = 6q = 6 x 24.63 = 148 w

مشاهده مي شود در اين حالت براي ايجاد اختلاف دماي مذكور ، انرژي حرارتي لازم معادل 148 وات مي باشد.

در اين مثال ساده مشهود است كه ميزان كاهش مصرف انرژي در صورت استفاده از عايق سلولزي به جاي گچ برابر با ( 52 = 148 – 200 ) وات مي باشد . اين مقدار معادل 200/52 يعني 26 % كاهش ميزان مصرف انرژي يا سوخت است. 

نتيجه بسيار عالي 26 % بهينه سازي مصرف سوخت چيزي نيست كه به راحتي از آن بگذريم هزينه هاي هنگفتي كه براي استفاده بي رويه از انرژي و سوخت در كشور ما بر دولت و ملت تحميل مي شود بر كسي پوشيده نيست.

اين مثال همچنين نشانگر آن است كه در صورت استفاده از پوششهاي سلولزي به جاي گچ و رنگ ، مي توان سيستمهاي سرمايش و گرمايش را نيز ، حدود 26 % كوچكتر در نظر گرفت كه اين امر خصوصاً در ساختمانهاي بزرگ و وسيع، هزينه هاي اجرايي احداث و تعبيه سيستمهاي گران قيمت تاسيساتي را نيز به مراتب كاهش خواهد داد.